Skip to content

70 Gerard RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Oct 2, 1986

Property Information

Block2639
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
41%
Improvement Value:$119,700
59%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+6.7%
2024$6,702+1.2%
2023$6,621+4.1%
2022$6,357+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 2362, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1955