Skip to content

79 Sunnybrae BlvdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$134,500
Last Sale Date
Oct 2, 1998

Property Information

Block2645
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
35%
Improvement Value:$149,300
65%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,095+6.7%
2024$7,587+1.2%
2023$7,495+4.1%
2022$7,197+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,500
DeedBook 3464, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1961