Skip to content

13 Intervale RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 1992

Property Information

Block2645
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
38%
Improvement Value:$138,700
62%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+6.7%
2024$7,399+1.2%
2023$7,309+4.1%
2022$7,018+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961