Skip to content

73 Sunnybrae BlvdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$242,900
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block2645
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
34%
Improvement Value:$153,700
66%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,010+6.9%
2024$7,492+1.3%
2023$7,398+4.3%
2022$7,094+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,900
DeedBook 4336, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3052, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1961