Skip to content

33 Kay Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block2654
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,617
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
35%
Improvement Value:$156,800
65%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,560+6.7%
2024$8,023+4.5%
2023$7,676+4.3%
2022$7,360+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,617DeedBook 6466, Page 1967Recorded12/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968