Skip to content

111 Carlisle AveTrenton, NJ 08620

Built 2008

Last Sale Price
$546,900
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block2702
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,423
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
17%
Improvement Value:$374,600
83%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,893+6.7%
2024$14,897+4.0%
2023$14,325-6.0%
2022$15,242+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$546,900
DeedBook 6149, Page 1232

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5775, Page 40