Skip to content

46 Uncle Petes RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 14, 2000

Property Information

Block2714
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,314
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
30%
Improvement Value:$244,500
70%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,383+6.7%
2024$11,607+1.2%
2023$11,466-0.3%
2022$11,501+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3809, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1954