Skip to content

5 John CtTrenton, NJ 08620

Built 1980

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block2712
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
32%
Improvement Value:$165,500
68%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+6.9%
2024$7,790+1.3%
2023$7,692-0.3%
2022$7,716+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 6174, Page 1642Recorded7/23/2013

Property Sale

SaleMulti
$77,950
DeedBook 2175, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1980