Skip to content

231 Murray AveTrenton, NJ 08620

Built 1983

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 22, 1993

Property Information

Block2682
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,413
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
30%
Improvement Value:$163,300
70%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,176+6.7%
2024$7,663+1.2%
2023$7,570-0.3%
2022$7,593+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2739, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1983