Skip to content

26 O'Rourke DrRobbinsville, NJ 08691

Built 1980

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block2714
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,074
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
26%
Improvement Value:$293,000
74%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,885+6.7%
2024$13,014+1.2%
2023$12,856+10.1%
2022$11,681+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft3,074DeedBook 6386, Page 1457Recorded11/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$468,800
DeedBook 5781, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$311,500
DeedBook 5606, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$510,000
DeedBook 4981, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$369,900
DeedBook 4717, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1980