Skip to content

4 Whippany DrAllentown, NJ 08501

Built 1973

Last Sale Price
$176,200
Last Sale Date
Oct 12, 2000

Property Information

Block2737
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
36%
Improvement Value:$164,600
64%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,067+6.7%
2024$8,499+1.2%
2023$8,396-0.3%
2022$8,421+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$176,200
DeedBook 3929, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1973