Skip to content

144 Exton-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1978

Last Sale Price
$61,900
Last Sale Date
Dec 1, 1978

Property Information

Block2741
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
36%
Improvement Value:$180,700
64%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,649+6.9%
2024$9,028+1.3%
2023$8,916-0.3%
2022$8,944+3.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$61,900
DeedBook 2090, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1978