Skip to content

25 Wrick AveTitusville, NJ 08560

Built 1953

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block130
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description2SF/AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,594
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
55%
Improvement Value:$127,600
45%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,919+3.3%
2024$8,633+5.9%
2023$8,155+2.5%
2022$7,958+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,594DeedBook 6452, Page 1592Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,594DeedBook 6425, Page 87Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 3731, Page 19

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2744, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1953