Skip to content

80 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1910

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 16, 2007

Property Information

Block135
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class18
Description2SF 1UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,593
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,800
62%
Improvement Value:$196,200
38%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,132+6.6%
2024$15,139+3.5%
2023$14,628+2.5%
2022$14,274+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 5762, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2514, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1910