Skip to content

2 Trimmer AveTitusville, NJ 08560

Built 1908

Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block135
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,852
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,800
51%
Improvement Value:$198,400
49%
Total Assessment$406,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,824+6.0%
2024$12,096+2.9%
2023$11,759+2.5%
2022$11,474+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908