Skip to content

88 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 14, 2003

Property Information

Block135
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,690
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,700
66%
Improvement Value:$153,000
34%
Total Assessment$451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,260+6.5%
2024$13,385+3.4%
2023$12,940+2.5%
2022$12,627+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4460, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1900