Skip to content

45 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1956

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 10, 1986

Property Information

Block20
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SCB 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,493
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
54%
Improvement Value:$206,300
46%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,730+3.3%
2024$13,291+2.9%
2023$12,918+2.5%
2022$12,606+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2360, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1956