Skip to content

87 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1959

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 5, 2001

Property Information

Block21
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SB 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,767
Acreage2.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,900
63%
Improvement Value:$167,200
37%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,273+6.1%
2024$13,459-0.1%
2023$13,472+2.5%
2022$13,146+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4036, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1959