Skip to content

183 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1959

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block21
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,530
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
61%
Improvement Value:$155,400
39%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,495+3.3%
2024$12,096-0.1%
2023$12,108+2.5%
2022$11,815+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$512,500
Sq Ft1,530DeedBook 6564, Page 1872Recorded8/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1959