Skip to content

179 Stony Brook RdHopewell, NJ 08525

Built 1860
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block21
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class22
Description2SF 2UG 3OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,856
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,000
20%
Improvement Value:$1,442,000
80%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,826+3.3%
2024$55,008-0.1%
2023$55,062+2.5%
2022$53,730-24.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,750,000
DeedBook 6569, Page 592Recorded9/3/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$2,445,000
DeedBook 2799, Page 226

Property Sale

Sale
$1,328,000
DeedBook 2430, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1860