Skip to content

21 New RdLambertville, NJ 08530

Built 1960

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block29
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,334
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
72%
Improvement Value:$80,900
28%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+3.3%
2024$8,676-0.1%
2023$8,685+8.0%
2022$8,042+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$680,000
Sq Ft1,334DeedBook 6576, Page 502Recorded12/3/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1960