Skip to content

9 Bayberry RdPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 18, 1985

Property Information

Block39
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,795
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,600
61%
Improvement Value:$195,000
39%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,746+3.4%
2024$14,266-0.1%
2023$14,280+2.5%
2022$13,929+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2278, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1968