Skip to content

120 Penn Rocky Hill Rd(Block 39 Lot 33)Hopewell, NJ 08525

Built 1959

Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block39
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SB 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,484
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
65%
Improvement Value:$131,000
35%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,699+3.4%
2024$11,317-0.1%
2023$11,328+2.5%
2022$11,048+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959