Skip to content

327 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 14, 2001

Property Information

Block39
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,508
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
49%
Improvement Value:$294,800
51%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,367+5.0%
2024$17,496-0.1%
2023$17,513+2.5%
2022$17,089+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4201, Page 224

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 2516, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1990