Skip to content

25 Nelson Ridge RdPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block40
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,463
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
56%
Improvement Value:$253,500
44%
Total Assessment$578,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,987+3.4%
2024$16,436+2.9%
2023$15,966+2.5%
2022$15,573+8.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,463DeedBook 6559, Page 1823Recorded6/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970