Skip to content

73 Route 31 NorthPennington, NJ 08534

Industrial

Last Sale Price
$2,455,000
Last Sale Date
Feb 12, 2010

Property Information

Block46
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE/WAREHSE
Dwellings1
ZoningIC
Sq Footage---
Acreage15.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,600,000
40%
Improvement Value:$2,400,000
60%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$126,280+3.3%
2024$122,240-0.1%
2023$122,360+2.5%
2022$119,400+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,455,000
DeedBook 6043, Page 232