Skip to content

44 Titus Mill RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 28, 1989

Property Information

Block46
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,708
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
69%
Improvement Value:$103,500
31%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+3.3%
2024$10,342-0.1%
2023$10,352+2.5%
2022$10,101+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2495, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1960