Skip to content

16 Mt Church RdHopewell, NJ 08525

Built 1925

Last Sale Date
Jul 31, 2069

Property Information

Block4
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,596
Acreage3.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,800
52%
Improvement Value:$182,500
48%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,943+3.3%
2024$11,561-0.1%
2023$11,572+2.5%
2022$11,292+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 6343, Page 584Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6132, Page 324

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 2577, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1925