Skip to content

157 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1953

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block8
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,825
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,700
59%
Improvement Value:$173,000
41%
Total Assessment$423,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,376+3.3%
2024$12,948-0.1%
2023$12,961+2.5%
2022$12,647+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 6217, Page 817Recorded5/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953