Skip to content

127 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block5
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1UG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,297
Acreage17.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,200
59%
Improvement Value:$270,600
41%
Total Assessment$657,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,767+4.6%
2024$19,846-0.1%
2023$19,865+2.5%
2022$19,385+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960