Skip to content

101 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1950

Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block21
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,358
Acreage6.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
53%
Improvement Value:$266,300
47%
Total Assessment$568,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,960+5.2%
2024$17,065-0.1%
2023$17,081+2.5%
2022$16,668+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950