Skip to content

55 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1925

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block7
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF/DG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,888
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
59%
Improvement Value:$147,600
41%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,384+7.2%
2024$10,623+7.3%
2023$9,896+2.5%
2022$9,656+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5158, Page 32

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 3650, Page 225

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2774, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1925