Skip to content

38 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Industrial

Last Sale Price
$169,607
Last Sale Date
Jul 1, 2018

Property Information

Block78
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
93%
Improvement Value:$10,400
7%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,947+3.3%
2024$4,789-0.1%
2023$4,793+2.5%
2022$4,677+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,607

From:

To:

DeedBook 6332, Page 1554Recorded7/10/2018