Skip to content

3 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1957

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block80
Lot146
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,152
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
56%
Improvement Value:$117,400
44%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+6.7%
2024$7,836-0.1%
2023$7,843+2.5%
2022$7,654+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,152DeedBook 6406, Page 230Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6206, Page 862Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 5675, Page 1

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 4677, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1957