Skip to content

18 Plymouth StPennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$341,500
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block81
Lot164
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,212
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
50%
Improvement Value:$168,500
50%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,636+5.9%
2024$10,039-0.1%
2023$10,049+14.9%
2022$8,746+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$341,500
Sq Ft1,212DeedBook 6412, Page 1584Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6114, Page 427

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4087, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1956