Skip to content

20 Plymouth StPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 30, 1996

Property Information

Block81
Lot181
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,483
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
37%
Improvement Value:$290,100
63%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,487+5.2%
2024$13,767-0.1%
2023$13,781+2.5%
2022$13,447+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3156, Page 43

Property Sale

Sale
$174,800
DeedBook 2513, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1962