Skip to content

249 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1958

Last Sale Price
$233,500
Last Sale Date
Feb 25, 2009

Property Information

Block92
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1DG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,889
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
64%
Improvement Value:$96,200
36%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,388+3.3%
2024$8,120+5.6%
2023$7,687+10.2%
2022$6,976+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 5988, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1958