Skip to content

61 Nursery Rd(Block 93 Lot 19)Titusville, NJ 08560

Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2019

Property Information

Block93
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description1UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,600
94%
Improvement Value:$17,900
6%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+3.3%
2024$9,125+7.3%
2023$8,504+2.5%
2022$8,298+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,975,000
DeedBook 6164, Page 1488