Skip to content

109 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block93
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,300
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
51%
Improvement Value:$261,500
49%
Total Assessment$529,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,723+3.3%
2024$16,188+3.9%
2023$15,573+2.5%
2022$15,197+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft3,300DeedBook 6488, Page 1181Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$589,500

From:

To:

DeedBook 6291, Page 414Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 5590, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1950