Skip to content

101 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block93
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,431
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,600
68%
Improvement Value:$122,800
32%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,104+3.3%
2024$11,717+5.6%
2023$11,098+2.5%
2022$10,830+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000

From:

To:

Sq Ft1,431DeedBook 6362, Page 842Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5925, Page 218

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 2578, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1950