Skip to content

278 Jacobs Creek RdTitusville, NJ 08560

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block93
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF 4AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,562
Acreage2.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
55%
Improvement Value:$235,500
45%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,590+3.3%
2024$16,059+4.0%
2023$15,445+2.5%
2022$15,071+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970