Skip to content

52 Old Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block95
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,705
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,500
63%
Improvement Value:$141,000
37%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,826+3.4%
2024$11,439-0.1%
2023$11,451+2.5%
2022$11,168+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976