Skip to content

8 Old Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block95
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,888
Acreage2.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,400
53%
Improvement Value:$237,200
47%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,867+3.3%
2024$15,359+4.7%
2023$14,665+2.5%
2022$14,310+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6574, Page 368

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 6262, Page 1697Recorded9/22/2016

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2509, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1983