Skip to content

48 Old Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Dec 11, 2012

Property Information

Block95
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,143
Acreage2.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
56%
Improvement Value:$171,200
44%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,252+3.3%
2024$11,860-0.1%
2023$11,872+5.4%
2022$11,262+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 6161, Page 1778

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2563, Page 424

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook 2523, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1950