Skip to content

874 Spruce StLawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block101
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,437
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
34%
Improvement Value:$77,700
66%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,665+2.0%
2024$3,592+3.2%
2023$3,482+1.4%
2022$3,433+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926