Skip to content

762 Cherry Tree LaLawrence Township, NJ 08648

Built 1790

Last Sale Price
$142,440
Last Sale Date
Nov 17, 2012

Property Information

Block1104
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
39%
Improvement Value:$86,300
61%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,362+2.0%
2024$4,275+3.2%
2023$4,144+1.4%
2022$4,086+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$142,440
DeedBook 6160, Page 1628

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6018, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1790