Skip to content

120 Glenview DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1953

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block1201
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,196
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$146,700
65%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,023+2.0%
2024$6,883+3.2%
2023$6,672+1.4%
2022$6,579+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 6226, Page 1151Recorded8/20/2015

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 3943, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1953