Skip to content

118 Glenview DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block1201
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,912
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
31%
Improvement Value:$169,200
69%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,637+2.0%
2024$7,484+3.2%
2023$7,255+1.4%
2022$7,153+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6158, Page 849

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2495, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1950