Skip to content

513 Drexel AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block1301
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
27%
Improvement Value:$252,400
73%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,713+10.7%
2024$9,679+3.2%
2023$9,382+1.4%
2022$9,252+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,068DeedBook 6542, Page 694Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6267, Page 1004Recorded11/7/2016

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6198, Page 1133Recorded7/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960