Skip to content

1161 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block1306
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class10
Description2APT/RETAIL
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage5,418
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
20%
Improvement Value:$496,700
80%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,208+2.0%
2024$18,823+3.2%
2023$18,247-3.3%
2022$18,866+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft5,418DeedBook 6570, Page 85Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 5347, Page 171

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3386, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1959